Książka na ślub zamiast kwiatów – co wybrać? Najlepsze podpowiedzi

Coraz częściej państwo młodzi, w ramach prezentu ślubnego, proszą o książki zamiast kwiatów. Najchętniej taką informację zamieszczają na zaproszeniu, dzięki czemu goście dowiadują się o tym na długo przed planowaną uroczystością.

Książka na ślub może być wspaniałym pomysłem na prezent, a efektownie opakowana potrafi zaskoczyć nowożeńców o wiele milej, niż kolejny bezużyteczny bukiet.

Jednak jaką książkę wybrać na prezent ślubny? O czym warto pamiętać, a czego należy unikać? Poznaj najlepsze podpowiedzi.

 

Jak wybrać książkę na ślub?

 1. Z listy młodej pary. Na początek dopytać, czy młodzi nie mają przygotowanej listy pozycji, które chcieliby otrzymać. Wówczas sprawa jest prosta i wybieramy pozycję z proponowanych.
 2. Określ swój budżet. Jeśli państwo młodzi proszą o książkę zamiast bukietu, jej wartość może wynosić w granicach ceny bukietu, czyli 30 – 60 zł. Jest to prezent symboliczny, ale nie powinieneś wybierać najmarniejszej broszury za 2 zł. Nie wręczamy również książek używanych lub zniszczonych. Warto także przy zakupie skorzystać z przecen i wyprzedaży.
 3. Zainteresowania młodej pary. Jeśli nie mamy podanej listy warto wybrać tematykę związaną z zainteresowaniami przyszłych małżonków. Jeżeli natomiast nie znamy dokładnie ich upodobań, to zawsze możemy podpytać o to odpowiednio wcześniej.

 

Książka na ślub – co wybrać?

Gdy wiemy już czego życzą sobie państwo młodzi lub jakie mają zainteresowania, możemy wybrać konkretne propozycje.

 • Podróże. Ciekawych i pięknie wydanych publikacji o podróżach nie brakuje. Mogą to być albumy, które zainspirują państwa młodych do odwiedzenia miejsc wspomnianych w podarowanej przez nas książce. Idealną propozycją są Podróże marzeń Praca zbiorowa.
 • Dom i wnętrza. Propozycja dla osób, które interesują się urządzaniem wnętrz i organizowaniem przestrzeni, ale również dla tych, których czeka urządzanie nowego mieszkania. Przykładowo Mieszkaj pięknie Jagody Kutkowskiej.
 • Dobra kuchnia. Dopasujmy rodzaj kuchni do gustu młodej pary. Ciekawą propozycją jest Gotowanie dla geeków Jeffa Pottera lub Jego Piekielna Kuchnia / Jej Anielska Kuchnia wydawnictwa Olesiejuk.
 • Zdrowie i ekologia. Dla miłośników zdrowego żywienia lub ekologicznego stylu życia. Prezent praktyczny i użytkowy. Np. Zamień chemię na jedzenie Julity Bator.
 • Biznes. Dla właścicieli firm stawiających na rozwój oraz dla osób przymierzających się do założenia własnej działalności. Warto pomyśleć o Rework Jasona Frieda i Davida Heinemeier Hanssona dla doświadczonych biznesmenów. Podręcznik startupu. Budowa wielkiej firmy krok po kroku autorstwa Steva Blanka, Boba Dorfa lepiej sprawdzi się dla początkujących przedsiębiorców.
 • Wydania kolekcjonerskie i zagraniczne dla prawdziwych książkoholików. Jeśli wiemy, że Para Młoda uwielbia konkretne serie książek lub konkretnych autorów, warto pomyśleć o limitowanych seriach kolekcjonerskich. Ciekawym pomysłem są wersje zagraniczne dla osób posługujących się językiem obcym. Mamy wówczas o wiele mniejsze szanse na zdublowanie naszego prezentu. Dodatkowo młoda para z pewnością doceni nasz wysiłek włożony w znalezienie prezentu specjalnie dla nich.

 

Uniwersalne książki o miłości i małżeństwie

Co jednak zrobić w przypadku, gdy żadna z powyższych propozycji nie pasuje do naszych przyszłych nowożeńców? Wówczas możemy pokusić się o wybór książki utrzymanej w ponadczasowej i mniej zobowiązującej tematyce, jaką jest miłość i małżeństwo. Interesujące pozycje to z pewnością Nowożeńcy instrukcja obsługi Caroline Tiger czy Co mówią mężczyźni? Co słyszą kobiety? Lindy Papadopoulos.

 

Czego unikać wybierając książę w prezencie ślubnym?

Mimo szerokiego wyboru pozycji świetnie nadających się na prezent warto wiedzieć, czego lepiej nie kupować.

 • Erotyki – większość z nich nie nadaje się na prezent, na którym podpisze się babcia czy ciocia. Należy zachować dobry smak kupowanej książki i języka, jakim jest napisana.
 • Najpopularniejsze bestsellery, jak np. Harry Potter – jeśli młoda para prosi o książki, to z pewnością posiada lub czytała już te najbardziej znane.
 • Biblia – najbardziej powtarzalny prezent wśród książek. Dodatkowo często wybierana jest na podarunek z okazji innych sakramentów, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że mają już ją w domu.
 • Lektury szkolne i klasyki literatury – powszechnie znane i do znudzenia przerabiane w szkołach. Ciężko jest też dopasować je do literackiego gustu przyszłych małżonków.
 • Kuchnia polska – zaraz po Biblii najchętniej wręczana na ślubach. Większość przepisów na tradycyjne potrawy wynosimy z domu, dodatkowo mnóstwo pomysłów można znaleźć w sieci. Małe szanse, że państwo młodzi będą jej używać, w dodatku zwykle się dubluje.
 • Publikacje polityczne – zwłaszcza jeśli nie znamy poglądów państwa młodych. Dyskusje na tematy polityczne i światopoglądowe to zawsze wrażliwy temat.

 

O czym pamiętać dając książkę w prezencie ślubnym?

Gdy właściwa książka na prezent jest już wybrana, dobrze pomyśleć o sposobie jej opakowania. Pomysłów jest mnóstwo, a kreatywnie zapakowany prezent zawsze bardziej cieszy obdarowanego. Może to być ozdobne pudełko, papier lub wstążka. Uroczym pomysłem jest dodanie do książki gadżetów dla książkoholików, jak np. tematycznych kubków, czy zakładek. Internet jest skarbnicą inspiracji w tym temacie.

Jednak jedną z najważniejszych czynności, o której powinniśmy pamiętać, jest umieszczenie w książce osobistej dedykacji. To dzięki niej podarowana książka będzie przypominać  o nas młodej parze nawet po latach, za każdym razem, gdy będą po nią sięgać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *